Top 7 edycji kolekcjonerskich na 100-lecie odzyskania niepodległości

Narodowy Dzień Odzyskania Niepodległości to dla Polaków ważne, wyjątkowe święto, które w tym roku obchodzone było szczególnie. Nie bez przyczyny – świętowaliśmy bowiem jego okrągłą, setną już rocznicę. Okazję tę uczcić postanowiły również niektóre marki i instytucje oferując specjalne, stworzone na tę okoliczność limitowane edycje. Oto krótki przegląd najciekawszych edycji kolekcjonerskich upamiętniających 100-lecie odzyskania niepodległości!

1. Moneta wydana przez Narodowy Bank Polski

Na naszej top liście nie mogło zabraknąć specjalnej, nietypowej monety, które z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości wydał Narodowy Bank Polski. Monety miały formę srebrnej kuli o nominale 100 zł. Dostępnych – nieprzypadkowo – było zaledwie 1918 egzemplarzy monety.

2. Seria pistoletów VIS wz.35

Obojętna na 100-letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nie pozostała również fabryka broni „Łucznik” – Radom Sp. z o. o., która z tej okazji stworzyła wyjątkową kolekcję pistoletów VIS wz.35. Na zamku każdego z nich widnieje grawerunek przedstawiający proporzec II RP 1939 roku oraz napis „100 lat niepodległej”.

3. Seria książek Normana Daviesa o Polsce

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości ukazała się limitowana edycja czterech najważniejszych książek o historii Polski Normana Daviesa. Wśród nich znajdziemy „Serce Europy”, „Orzeł biały”, „Czerwona Gwiazda”, „Powstanie ‘44” oraz dwutomowe „Boże igrzysko”, a więc opis 1000-letnich dziejów Polski.

4. Limitowana seria koszulek meczowych Legii Warszawa

W tym roku również klub sportowy Legia Warszawa postanowił w wyjątkowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W jaki sposób? Wydając limitowaną serię koszulek meczowych w ciemnoczerwono-złotych barwach. Kolorystyka ta nawiązywać miała do poświęcenia i heroizmu Polaków w czasie walki o wolną Polskę.

fot. sklep.legia.com

5. Szafa na broń Stalpol

Jedyny i niepowtarzalny egzemplarz upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości wyprodukowała marka Stalpol, projektująca sejfy i szafy na broń. Tym razem zaprezentowała szafę z numerem „1” z tabliczką zawierającą zapis nut Mazurka Dąbrowskiego. Na specjalne zamówienie marki, na drzwiach namalowany został patriotyczny, ręcznie wykonany obraz. Jego autorem jest artysta Tomasz Bratz.

6. Kuferek karmelków

fot. materiał prasowy

To propozycja dla wszystkich łasuchów! Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, fabryka cukierków „Pszczółka” stworzyła bowiem specjalny kuferek, którego szata graficzna nawiązywała do polskich barw narodowych i godła Rzeczypospolitej. W kuferku znalazły się karmelki, praliny i cukierki czekoladowe.

7. World War 3

World War 3 to popularna gra komputerowa osadzona w realiach współczesnego konfliktu zbrojnego. Z okazji 100-lecia niepodległości Polski ukazała się jej limitowana edycja, która zawierała kolekcję militarnych gadżetów w solidnym plecaku marki Helikon Tex.

Gadżetów i innych edycji kolekcjonerskich wydanych specjalnie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w rzeczywistości było znacznie więcej. Bez względu na ich rodzaj, wszystkie miały jednak jeden cel – w wyjątkowy sposób uczcić i upamiętnić bohaterską walkę Polaków o niepodległość.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x