Najlepiej sprzedające się albumy muzyczne w historii

Sposób dystrybucji albumów muzycznych zmienił się na przestrzeni ostatnich 30 lat. Z ery płyt winylowych przeszliśmy w dużym uproszczeniu do kaset a później na nośniki cyfrowe, które oczywiście są w ciągłej sprzedaży. Różnica polega na tym, że w dzisiejszym świecie muzykę wyłapujemy dość selektywnie poprzez serwisy streemingowe co nie sprzyja sprzedaży kompletnych albumów. Czy ten model dystrybucji pozwoli pobić stare rekordy w ilości sprzedaży albumów muzycznych? Raczej nie. 

To zestawienie prawdopodobnie już nigdy, nie ulegnie zmianie. Wprawdzie w cyfrowym świecie jest łatwiej policzyć ilość odtworzeń konkretnych numerów z danego albumu i zestawić je ze sobą. To jednak chyba pieśń przyszłości, bo trudno na raz, zebrać dane od różnych dostawców. Poczekamy, zobaczymy. My w tym czasie delektujmy się rekordami!

Miejsce 7 – Eagles – Their Greatest Hits 1971-1975 (42 miliony kopii)

Amerykańska grupa rockowa wywodząca się ze słonecznej Kalifornii powstała w latach 70. Znana już z kulowego singla Hotel California, który pojawia się praktycznie we wszystkich zestawieniach „wszech czasów. W 1976 Eagelsi wydali płytę kompilacyjną ze swoimi najlepszymi numerami. Ilość sprzedanych kopii – 42 miliony. Jest to jedyna płyta typu „best of” w naszym zestawieniu, co za tym idzie jest to najpopularniejszy album kompilacyjny na świecie!

Miejsce 6 – Meat Loaf – Bat Out of Hell (43 miliony kopii)

Meat Loaf – wokalista i aktor, którego głosu nie da się pomylić z niczyim innym. O ile jego albumy do tej pory sprzedają się świetnie to wydaje się, że jego postać nie przetrwała medialnej próby czasu. Album składający się z 7 utworów zdobył na całym świecie niezliczoną nagród. Album został wydany w 1977 roku. My dzisiaj przypominamy nasz ulubiony numer Teksańczyka! 43 miliony sprzedanych kopii dają mu 6 miejsce w naszym zestawieniu.

Miejsce 5 – Whitney Houston – The Bodyguard (44 miliony kopii)

Nieżyjąca już amerykańska gwiazda muzyki pop i R&B, którą poza wieloma przebojami możemy kojarzyć (przede wszystkim starsi czytelnicy) z niską temperaturą w Sopocie, ląduje w naszym zestawieniu na miejscu 5 z soundtrackiem do filmu Bodyguard. Co ciekawe, kultowy już utwór z tejże płyty – „I Will Always Love You” jest coverem piosenki country napisanej i wykonywanej przez Dolly Parton. Światową sławę ten utwór zawdzięcza jednak Whitney, która z 44 milionami sprzedanych kopii na zawsze będzie z nim kojarzona.

Miejsce 4 – Michael Jackson – Bad (45 milionów kopii)

Symbol muzyki pop z 45 milionami wydanego w 1987 roku albumu bad znajduje się na naszym 4 miejscu. Co ciekawe album pierwotnie miał zawierać aż 30 piosenek jednak finalnie na albumie wylądowało jedynie 10. W 2001 została wydana reedycja na której pojawiły się 3 bonusowe utwory.

Miejsce 3 – AC/DC – Back in Black (49 milionów kopii)

Pionierzy melodyjnego hard rocka prosto z Australii. Zespół założony w 1973 roku przez braci Young. Po śmierci wokalisty Bona Scotta (zmarł w skutek zadławienia się własnymi wymiocinami po spożyciu znacznej ilości alkoholu) w lutym 1980 roku, zespół rozważał rozwiązanie. W lipcu 1980 Australijczycy wydają jednak album Back in Black z nowym wokalistą Brianem Johnsonem. Jak się okazuje najlepiej sprzedający się karierze całego zespołu. Album doczekał się 3 różnych reedycji. Ponad 49 milinów kopii albumu to trzeci najlepszy wynik na całym świecie.

Miejsce 2 – Pink Floyd – The Dark Side of the Moon (ponad 50 milionów kopii)

Legendarni Brytyjczycy, poruszająca się pograniczu rocka psychodelicznego i progresywnego. Grupa przez wszystkie lata działalności sprzedała ponad 250 milionów płyt co daje jej znaczące miejsce w historii rocka. Album The Dark Side of the Moon był jak na swoje czasy bardzo nowatorski. Tematami 9 utworów na płycie są problemy współczesnego życia: pieniądze, chciwość, przemijanie, szaleństwo i wojna. Ten w gruncie rzeczy dość pesymistyczny album sprzedał się dotychczas w ponad 50 milionach kopii.

Miejsce 1 – Michael Jackson – Thriller (110 milionów kopii)

Król może być tylko jeden! Już wiecie dlaczego? Ponad 110 milionów kopii sprzedanych od 1982 roku! Wynik deklasujący cała konkurencję to przede wszystkim połączenie fenomenu artystycznego Michaela i produkcyjnego Quincego Jonesa. Płyta spędziła łącznie rekordowe 37 tygodni na szczycie amerykańskiej listy przebojów Billboard 200 oraz cały rok w pierwszej dziesiątce tej listy. Album doczekał się dwóch reedycji. Ta z 2008 roku okazała się sukcesem komercyjnym i zdobyła szczyt w ośmiu europejskich krajach. W Stanach Zjednoczonych wspięła się na drugie miejsce, a w Wielkiej Brytanii na trzecie. Album wspiął się do pierwszej dziesiątki w trzydziestu innych krajach. W 2017 uzyskał status trzydziestotrzykrotnej platyny w USA co czyni go najlepiej sprzedającą się płytą w historii tego kraju.

Bonus

Zobaczcie w jakim stylu zakupy robił król popu ;D

 

źródło: https://tiny.pl/gbdz1

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x